Najczęstsze powody wizyty u ortopedy

biurko ortopedy

Kiedy jest dobry moment na pójście do ortopedy? Takie pytanie może gabinet ortopedyzadawać sobie spora ilość nas, trapiona najróżniejszymi bólami w plecach lub stawach. Tym, co powinno nas zaniepokoić, jest ból, który trwa około 2 tygodnie i powraca po jakimś czasie. Niektóre ze schorzeń są nieuleczalne, ale odpowiednio postawiona diagnoza może złagodzić lub całkowicie zatrzymać ich rozwój. Poniżej znajdziemy 3 najczęstsze powody wizyt w gabinecie ortopeda bydgoszcz.

Kręgosłup

Pierwszym powodem są zwyrodnienia kręgosłupa. Powstają na skutek zbyt małej ilości mazi, która ma za zadanie chronić chrząstkę stawową i zapobiegać jej ścieraniu. Jeżeli wspomnianej mazi jest zbyt mało, kości ocierają się o siebie i wywołują bóle kręgosłupa.

Zwyrodnienia są powodowane przez narośle kostne i chrzęstne, nazywane osteofitami. Powstają one głównie przez następujące powody:
• wady postawy,
• nadwagę,
• siedzący tryb życia,
• nieodpowiednie podnoszenie ciężarów.

Leczenie takich zwyrodnień polega na wzmocnieniu mięśni i kości przy kręgosłupie. Najłatwiejszym sposobem na zmniejszenie bólów, jest prowadzenie aktywnego trybu życia.

Dyskopatia

Dyskopatia, nazywana potocznie „wypadaniem dysku”, powoduje silne bóle w zdjęcie rentgenowskie plecówkręgosłupie. Powstaje przez gwałtowne przeciążenia zmiany chorobowe związane z wiekiem pacjenta. Na czym polega to schorzenie? Polega ono na wysunięciu lub wysunięciu jądra miażdżycowego, które następne uciska rdzeń i wywołuje ból. Przede wszystkim potrzebna będzie diagnoza postawiona przez ortopedę, po wykonaniu odpowiednich badań. W zależności od częstości nawrotów proces leczenia będzie przebiegał inaczej.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa może dopaść nas w najmniej oczekiwanym momencie. Często wystarczy jeden nagły ruch jak podniesienie czegoś lub zerwanie się z łóżka. Gdy poczujemy w plecach ostry, paraliżujący ból, możemy być prawie pewni, że złapała nasz rwa kulszowa. Zwykle możemy pozbyć się tej nieprzyjemnej w domowy, prosty sposób – wystarczy położyć się w pozycji dogodnej dla nas.

Podsumowanie

Więc kiedy powinniśmy udać się do ortopedy? Najłatwiejszym czynnikiem determinującym tę decyzję jest to czy ból znika w przeciągu kilkunastu dni. Jeżeli ból przeciąga się i utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, czas na wizytę u specjalisty, który pomoże nam odzyskać zdrowie.