Czy żylaki nóg są groźne?

Zmaga się z nimi wiele osób. Jedni je leczą, inni – lekceważą. Prawda jest jednak taka, że nieleczone żylaki kończyn dolnych mogą prowadzić do przykrych dolegliwości. Dziś zastanowimy się, jakie inne choroby i schorzenia mogą spotkać tych, którzy nie przykładają do pozbycia się żylaków uwagi.

Żylaki powstają z różnych przyczyn. Mają na nie wpływ zarówno predyspozycje genetyczne, styl naszego życia (siedzący, pozbawiony aktywności fizycznej), otyłość, wiek (im jest większy, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków), a nawet środowisko, w którym żyjemy!

Niezależnie od tego, dlaczego powstały na naszych nogach te nieestetyczne sieci żyłek, musimy działać szybko i zdecydowanie. Zlekceważenie tej dolegliwości bowiem może przerodzić się w poważne konsekwencje dla naszego organizmu.

Żylaki kończyn dolnych mogą być przyczyną następujących chorób:

 

Zakrzepowe zapalenie żył

Zakrzepowe zapalenie żył to jeden z najpopularniejszych skutków nieleczenia żylaków kończyn dolnych. Zakrzepowe zapalenie żył dzielimy na powierzchowne i głębokie. Do objawów powierzchownego należą: ból oraz pieczenie okolic żylaków, czerwone i obrzęknięte okolice żylaków, pogrubione ściany naczyń krwionośnych, osłabienie, nierzadko również gorączka. Do objawów głębokiego natomiast zaliczyć możemy: duży niesymetryczny obrzęk łydki okraszony siną, lecz gładką skórą, ogromny ból, którego intensywność zmienia się wraz z przejściem w pozycję leżącą, sinica, gorączka oraz szybkie bicie serca.

 

Owrzodzenie żylne goleni

Owrzodzenie żylne goleni również może spotkać osoby, które lekceważą swoje żylaki i nie chcą zacząć ich leczyć. Owrzodzenie żylne to nic innego jak zanikanie tkanek i robienie się dziur w skórze. Jest to bardzo poważne powikłanie, które trudno jest zatrzymać. Można jednak dbać o to, by nie wywoływało dalszych spustoszeń.

Okazuje się bowiem, że nieleczone owrzodzenie może prowadzić nawet do zaniku całych tkanek oraz mięśni na podudziu. A wtedy nie pozostaje już inna droga poza amputacją całej kończyny, która przez owrzodzenie stanie się po prostu niezdolna do użytku.

źródło: Klinika Ambroziak

Zamiast czekać na rozwój choroby i powikłania, lepiej od razu rozpocząć leczenie żylaków kończyn dolnych. Choroby powstające z nich bowiem mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia oraz życia.